Hírek
2016. Január 02. 06:00, szombat |
Belföld
Forrás: mti
Növekvő forgalomra számíthat a kiskereskedelem idén is
Az eddig megjelent adatok alapján egyértelmű, hogy jó évet zárt a kiskereskedelem tavaly, és a kedvező tendencia folytatódhat ebben az évben is
- mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára az MTI-nek adott évértékelő interjúban. A szakember hangsúlyozta, a kiskereskedelmi forgalom 2015-ös növekedési üteme a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint éves szinten 5-6 százalék között lesz, ami nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedőnek számít.
Leggyorsabban a webáruházak forgalma emelkedett tavaly, az év első tíz hónapjában megközelítette a 30 százalékot a növekedési ütem, ami ennél erőteljesebb is lehet a teljes évben, mert november második felében és decemberben erős volt az online kereskedelem - fejtette ki.
Átlag alatti volt a bútorok, illetve a tartós, nagy értékű műszaki cikkek forgalmának növekedése, de ez az a terület, amit valószínűleg kedvezően fog érinteni az új lakások általános forgalmi adójának (áfa) 27-ről 5 százalékra csökkentése - hívta fel a figyelmet Vámos György. Hozzátette, az elmúlt években a lakásépítések visszaesésével együtt gyengült a bútorok és a nagy értékű háztartási felszerelések piaca, de pozitív fordulat várható, ha több új lakás épül.
Az OKSZ főtitkára kitért arra, hogy a kiskereskedelmi forgalom növekedésében a magyar gazdaság bővülése és a reáljövedelmek emelkedése döntő szerepet játszott, de jelentős volt az online pénztárgéprendszer piactisztító hatásának súlya is.
A kiskereskedelem bővülését segítő egyedi hatások közül Vámos György kiemelte a devizahiteles mentőcsomagot és az üzemanyagárak csökkenését, ezek eredményeképpen többet költhettek a családok.
A tavaly nagy vitát kiváltott szabályozási változásokról szólva a főtitkár elmondta: a vasárnapi zárva tartás miatt a kereskedelemben dolgozók száma nem fogyott olyan mértékben, mint amire számított. Az általa korábban jelzett, akár 15 ezres visszaeséssel szemben 1500-2000 között lehet a létszámcsökkenés.
Vámos György szerint a vasárnapi zárva tartás márciusi bevezetése után a kiskereskedelmi forgalom növekedésének ütemében törés látszik, de a piac év közben, illetve az előző évhez képest is nőtt, tehát a jelek szerint a "boltzár" nem okozott olyan nagy veszteséget, mint amire többen számítottak. A szakember ugyanakkor kiemelte, hogy a felmérések azt mutatják, a vásárlók többsége továbbra is az üzletek vasárnapi nyitva tartását támogatja.
Az OKSZ főtitkára szerint a következő két-három évben is a kiskereskedelmi forgalom növekedésére lehet számítani. Bár eltérő mértékben, de minden előrejelzés azt mutatja, hogy bővülni fog a piac - mondta, hangsúlyozva, a kereskedelem számára az a fontos, hogy a növekedés folyamatos legyen.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 28. 08:22, csütörtök | Belföld
Két magyar film is díjat nyert a szicíliai Cataniában
A Semmelweis és az Elfogy a levegő című magyar filmek is díjakat nyertek a szicíliai Cataniában megrendezett KinEst Fest fesztiválon - közölte az MTI-vel a Nemzeti Filmintézet (NFI) szerdán.
2024. November 28. 08:17, csütörtök | Belföld
Varga Mihály: a 2025-ös büdzsé egy új gazdaságpolitika költségvetése
A 2025-ös költségvetés egy új gazdaságpolitika költségvetése, amely a tartós konjunktúra alapjainak lefektetéséről szól - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter szerdán az Országgyűlésben.
2024. November 28. 08:11, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Donald Trump megnevezte különmegbízottját az ukrajnai háború békés rendezése érdekében
Az amerikai elnökválasztás óta – semmibe véve az emberek akaratát – folyamatosan születtek azok a döntések, melyeknek egyértelmű célja, hogy ellehetetlenítsék Donald Trump számára az ukrajnai béketeremtést -
2024. November 27. 08:13, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: magyar technológiával jöhet létre a keleti és a nyugati fizetési rendszerek harmonizációja
A kínai-európai együttműködés egész új dimenzióba kerülhetne a keleti és a nyugati fizetési rendszerek harmonizációjával, ami magyar közreműködéssel jöhet létre -