Városlista
2024. szeptember 19, csütörtök - Vilhelmina

Hírek

2018. Március 30. 16:34, péntek | Külföld
Forrás: Kokes János, az MTI tudósítója jelenti:

Nem aratott sikert a cseh himnusz új hangszerelése és feldolgozása

Nem aratott sikert a cseh himnusz új hangszerelése és feldolgozása

Nem aratott sikert a cseh himnusz új hangszerelése és feldolgozása, amelyet szerdán mutattak be Prágában.

A bemutató után kibontakozó vitában eddig gyakorlatilag senki sem állt ki a himnusz új változata mellett, és a reagálások lényegében csak a bírálatok intenzitásában különböznek.
A himnusz új változatát, amelyet Milos Bok neves zeneszerző készített, a Cseh Olimpia Bizottság (COV) kezdeményezte. A legfőbb indok az volt, hogy a nagy sporteseményeken a győzteseknek eljátszott nemzeti himnusz 40 másodperces változata túl rövid, és az új 80 másodperces változat több időt adna a sikeres sportolóknak, de a szurkolóknak is, hogy átéljék a győzelem felett érzett örömüket.

Míg a Cseh Olimpiai Bizottság szerint az új változat "öntudatosabb és hazafiasabb", addig Milos Zeman államfő csütörtökön este egy televíziós interjúban kijelentette: a nemzeti jelképek nem valamiféle divatcikk-kiegészítések, amelyeket bármikor meg lehet változtatni. Ilja Smíd kulturális miniszter egyenesen giccsnek minősítette a cseh himnusz új változatát. Martin Stropnicky cseh külügyminiszter szerint a cseh himnusz ereje éppen a szöveg és a zene egyszerűségében, közérthetőségében rejlik.

A himnusz módosítását számos neves sportoló is nyíltan elutasította. Többen arra hívták fel a figyelmet, hogy a nemzeti jelképek módosítása nem az olimpiai bizottság feladata és hatásköre.

A Cseh Olimpiai Bizottság a bírálatokra reagálva pénteken nyilatkozatban közölte: senkire sem akarja rákényszeríteni saját elképzeléseit. Alapvető célja az volt, hogy társadalmi vita induljon a témában, amit szerinte sikerült is elérni.

A cseh himnusz Josef Kajetán Tyl drámaíró (1808-1856) Fidlovacka című színdarabjának részeként 1834-ben hangzott el első ízben. A Kde domov muj (Hol van honom, hol a hazám) című dal szövegét a drámaíró, zenéjét Frantisek Jan Skroup szerezte. Az eredetileg népies ének nagyon gyorsan hatalmas népszerűségre tett szert, és a csehek nemzeti dalként kezdték énekelni.

Csehszlovákia 1918 októberi megalakulása után a korabeli csehszlovák himnusz első cseh részeként vált hivatalos állami jelképpé. A himnusz második részét a szlovák nemzeti dal képezte. Az 1948-ban hatalomra került kommunista rendszer a csehszlovák himnuszon lényegében nem változtatott.

Amikor 1992 végén Csehszlovákia megszűnt és 1993 január elsején létrejött az önálló cseh (és a szlovák) állam, a csehszlovák himnusz első fele hivatalos cseh himnusszá vált.

A dalnak eredetileg volt egy második versszaka is, de az mára teljességgel az ismeretlenség homályába merült. Az olimpiai bizottság azt javasolta, hogy a cseh himnusz új, hosszabb változatába vegyék vissza a második versszakot is. A gyorsfelmérések sajtóban közölt eredményei alapján azonban újra bizonyosságot nyert, hogy a szöveget a szakértőkön kívül valóban senki sem ismeri.

Címkék: cseh, himnusz

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 18. 06:00, szerda | Külföld

Mario Draghi: Európa drámai változások előtt áll

2024. Szeptember 17. 15:04, kedd | Külföld

Gátszakadás Lengyelországban, 25 ezres települést árasztott el a víz - Videó

A Lengyelországban található 25 ezer fős Klodzkót érte ez az árvíz, ahol az átszakadt gát teljesen elöntötte a települést.

2024. Szeptember 17. 07:46, kedd | Külföld

Másfél millióra emelte az orosz katonai állomány létszámát Vlagyimir Putyin

Száznyolcvanezer fővel másfél millióra növeli az orosz fegyveres erők katonai állományának létszámát Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn kiadott rendelete.

2024. Szeptember 17. 07:37, kedd | Külföld

Újabb merényletet terveztek Donald Trump ellen

Donald Trump köszönetet mondott hétfőn az amerikai Titkosszolgálatnak és a hatóságoknak azért, hogy megakadályozták az ellene készülő merényletet, miközben Joe Biden elnök elítélte a megkísérelt politikai gyilkosságot.