Városlista
2024. november 24, vasárnap - Emma

Hírek

2015. Március 11. 19:00, szerda | PR
Forrás: LWp Kommunikáció

Mire költenek a fiatalok?

Mire költenek a fiatalok?

A kártyahasználati jellemzők szerint elsősorban élelmiszerboltokban, ruhaboltokban, gyorséttermekben és utazások során kerül elő a bankkártya.

Míg a 14-18 évesek bankszámláján általában közel 24 ezer forint van és körülbelül 1600 forintot költenek bankkártyával egy hónapban, addig a 18 év feletti, de még nem kereső fiatalok egyenlegének átlaga közel 54 ezer forint. Ez utóbbi korcsoport átlag havi 9000-et költ. De vajon mire? A kártyahasználati jellemzők szerint elsősorban élelmiszerboltokban, ruhaboltokban, gyorséttermekben és utazások során kerül elő a bankkártya.

Sok családban korán megkezdődik a tudatos pénzügyi viselkedésre való felkészítés, és saját számlát nyitnak a gyereknek. Már a 6 éven felülieknek is lehet saját belföldi ATM bankkártyájuk, amelyről a szülők által megszabott napi limit erejéig készpénzt vehetnek fel vagy feltölthetik mobiltelefonjukat, lekérdezhetik egyenlegüket. Ezzel a kártyával boltban még nem vásárolhatnak, a 14 éven felettiek azonban már ezt is megtehetik, itthon és külföldön egyaránt.

A K&H Banknál jelenleg több mint 57 000 db 14. illetve 18 év feletti, valamint pályakezdő (19-29 éves) K&H Trambulin számlatulajdonos van. A KSH adatai szerint a 2013/14-es tanévben körülbelül 113 ezer szakiskolai tanuló és 389 ezer középiskolai tanuló volt. A felsőoktatásban 223 ezren vettek részt.

A kártyahasználati szokásokat elemezve a K&H Banknál úgy látják, hogy a 14-18 éves korosztály átlagosan havi 15 ezer forintot kap a számlájára, az átlag egyenleg pedig 24 ezer forint. Ez a korosztály körülbelül havi 14 ezer forintot költ összesen a számlájáról. A 18 éven felüliek már átlagosan 54 ezer forintot tartanak a számlájukon. Esetükben havonta átlagosan 46 ezer forint jóváírás történik a számlájukon és a havi terhelések összege általában 43 ezer forint.

A 14 éven felüli fiatalok már bankkártyával is rendelkezhetnek. A 14-18 évesek havonta 1600 forint értékben vásárolnak kártyával, míg a 18 évnél idősebbek havi 9000 forintot költenek. Elsősorban élelmiszerboltokban, ruházati boltokban, gyorséttermekben fizetnek bankkártyával, illetve utazások során, busz vagy vonatjegyet vásárolnak. Ebből a korosztályból már többen laknak kollégiumban, illetve sokan ingáznak, másik településre utazva járnak iskolába. Emellett nyáron fesztiválokra is ők járnak leginkább vagy hétvégenként a nagyobb városokba járnak szórakozni, moziba, vásárolni.

„Nem csupán a zsebpénz miatt éri meg bankszámlát nyitni a fiataloknak. A diákmunkák nyári indulásával szükség van bankszámlára, ahová a pénzük érkezhet. A felsőoktatásba indulóknak pedig a Diákhitel igényléséhez kell bankszámlával rendelkezniük. Épp ezért jó, ha minél korábban megismerkednek a ’láthatatlan pénz’ fogalmával a gyerekek, megértik, hogy ha nem is tartják a kezükben a zsebpénzüket, az ott van a számlájukon, bármikor hozzáférhetnek. A kiskorúak esetében még elengedhetetlen a szülői felügyelet, ez a későbbiekben fokozatosan lazul, ahogy egyre önállóbban, felelősséggel tudják kezelni pénzügyeiket. Így az életkoruknak megfelelő szolgáltatásokon keresztül fokozatosan megtanulhatják a legfontosabb pénzügyi műveleteket, amelyekkel a napi pénzügyeiket intézhetik” – mondta dr. Bába Ágnes, a K&H Bank lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese.

Címkék: bank, pénz

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 22. 09:59, péntek | PR

Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára

még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni

2024. November 21. 10:04, csütörtök | PR

7 százalékos volt a gyerekinfláció

olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára

2024. November 14. 10:32, csütörtök | PR

K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem

sokan borúsan látják a jövőt

2024. November 13. 09:17, szerda | PR

K&H: vajon a pénzüknél maradnak a fiatalok?

Saját fizetésük alakulását tekintve a dolgozó fiatalok többsége, 75 százaléka fizetésemelésre számít.