Városlista
2024. november 24, vasárnap - Emma

Hírek

2015. December 17. 07:46, csütörtök | Külföld
Forrás: MTI

Magyar detektorok érkeztek a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére

Magyar detektorok érkeztek a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére

Az űrhajósokat ért sugárdózist térképezik fel azokkal a magyar detektorokkal, amelyek kedden érkeztek meg a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére.

A kazahsztáni Bajkonurból december 15-én sikeresen elindult és csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) a Szojuz TMA-19M űrhajó, amely újabb magyar gyártású eszközöket is szállított a Nemzetközi Űrállomásra. A magyar fejlesztésű energia-ellátást nem igénylő detektorcsomagok az ESA DOSIS-3D (Dose Distribution Inside the International Space Station-3D - Dóziseloszlás a Nemzetközi Űrállomáson-3D) kísérletének részét képezik. A detektorokat hat hónap múlva hozzák vissza a Földre kiértékelésre - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szerdán az MTI-vel.

Az űrhajó fedélzetén az űrállomás 46. és 47. állandó személyzetének tagjai, az orosz Jurij Malencsenko, az amerikai Timothy Kopra és az angol Timothy Peake, az Európai Űrügynökség (ESA) űrhajósa utaztak.

A világűrben a földinél sokkal nagyobb az űrhajósok dózisterhelése, így folyamatosan nyomon kell követni az őket ért sugárzást. A magyar fejlesztésű dózismérők európai-magyar és orosz-magyar együttműködés keretében ezt a feladatot látják el.
Hasonló magyar detektorokból állt az az SPD-12A nevet viselő detektorcsomag, amelyet 2014. október 1-jén az orosz Progressz M-29M teherűrhajóval juttattak fel az űrállomásra.

A passzív dózismérőkön kívül 2003 óta a fedélzeti szolgálati rendszer részeként az űrállomáson üzemel a Pille dózismérő. A kiolvasó egy új példányának gyártása és tesztelése a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium támogatásával zajlik, az elkészült eszközt 2016 közepén juttathatják fel a Nemzetközi Űrállomásra. A 2013-ban indított és az orosz Zvezda modulban szolgálatot teljesítő, szintén magyarok által épített TRITEL kísérleti dózismérő rendszer új központi egységét pedig várhatóan 2016 második felében viszik fel az ISS-re.

A műszereket a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpontjának munkatársai fejlesztették ki az orosz Orvosbiológiai Problémák Intézet és az ESA együttműködésével.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 23. 08:24, szombat | Külföld

Az olasz kormány szerint összefüggés van a nők elleni erőszak és az illegális bevándorlás között

Az olasz jobbközép kormány tagjai szerint összefüggés van a nőkkel szembeni erőszak erősödése és az illegális migráció között, ahogyan ezt a felsőház elnöke, Ignazio La Russa is hangsúlyozta az áldozatokra emlékezve csütörtök est

2024. November 22. 08:09, péntek | Külföld

A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Gallant nemrégiben leváltott izraeli védelmi miniszter ellen - tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtök

2024. November 22. 08:06, péntek | Külföld

Ukrán légvédelem: Interkontinentális ballisztikus rakétával támadta az orosz hadsereg Dnyipro városát

Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő.

2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött