Hírek
2018. Szeptember 25. 09:58, kedd |
PR
Forrás: Arrabona média
Kiszervezés vagy munkaerő-kölcsönzés?
Napjaink képzett munkaerő hiányának köszönhetően, egyre gyakrabban fordul elő, hogy egy bizonyos munkát nem tud elvégeztetni a munkaadó a vállalaton belül. Ilyenkor fordulnak a munkaerő-kölcsönzés, vagy a kiszervezés felé.
Természetesen nem mindegy melyik, nem keverendő össze a kettő, hiszen mindkettőre más-más szabályok vonatkoznak.
Ez a probléma felmerülhet akár létszámhiány, de szakképzettség híján is. Azt, hogy melyikre van éppen szükség, nagyban befolyásolja, hogy a vállalat szempontjából melyik az optimális. A kiszervezés akkor szokott előtérbe kerülni, ha nem gazdaságos az adott munkafolyamat elvégzése vállalaton belül, ezért a munkáltató külső segítséget vesz igénybe.
A kiszervezés esetében a munkáltató megrendelővé alakul át, tehát elmondja a feltételeit, kívánalmait a munkára vonatkozóan, de onnantól neki nincs ebben az esetben munkaadói jogosultsága. Ugyanez vonatkozik a munkabérekre és a munkabeosztásra egyaránt, vagyis a megrendelőnek nincs beleszólása ezekbe a kérdésekbe.
Gyakran előfordul az a lehetőség, hogy a munkavállalónak a megrendelő telephelyén kell elvégeznie a kiadott munkát. Ezt minden esetben a feleknek érdemes szerződésben pontosan lefektetniük, mivel a vállalkozónak ideiglenesen telephelye keletkezik a megrendelő telephelyén, amely adójogi és cégjogi kérdéseket és kötelezettségeket vet fel. Amennyiben szerződésben lefektetik, akkor a megrendelő meghatározhatja a vállalkozó fél irányába a határidőket, feladatokat, ami miatt szükségessé vált a kiszervezés. Az elvégzett munka minőségéért, az esetleges káreseményekért, a szerződésben foglaltak betartásáért és teljesüléséért mind a vállalkozó fél felel. Amennyiben a megrendelő közvetlenül utasítja, a vállalkozó munkavállalóit, vagy közvetlen kontrollal rendelkezik felettük, akkor az már beleesik a munkaerő-kölcsönzés feltételeibe. Ha pedig ez bekövetkezik, akkor egy esetleges ellenőrzés során ennek munkajogi, illetőleg adójogi következményei is lehetnek.
A munkaerő-kölcsönzés esetében a munkaadónak tágabb, rugalmasabb mozgástere van a munkavállalói tekintetében. A munkáltatói jogkörök erősebbek, valamint a felelősség is megoszlik a felek között. Ebben az esetben a munkaadó közvetlen kontrollal rendelkezik, nem csak a saját munkavállalói felett, de a kölcsönzött emberek felett is. Külön figyelmet kell fordítani a kiszervezéssel ellentétben arra, hogy az egyenlő értékű munkát végző munkavállalók egyenlő bérben és azonos béren kívüli juttatásokban részesüljenek, míg a kiszervezés során ilyen jellegű kötelezettség nincs.
Ha munkaerő-kölcsönzésben gondolkodunk vagy csak szeretnénk további információkat kapni a lehetőségekről, keressük fel a MADS Work Kft.-t. Weboldalukon számos hasznos információt találhatunk, illetve munkatársaik örömmel válaszolnak kérdéseinkre.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 27. 12:46, szerda | PR
Derűlátóbbak a fiatalok az egy évvel korábbinál
Elégedettebbek a fiatalok - összességében erre jutott a K&H ifjúsági index felmérés, amely a 19-29 évesek saját életükkel való elégedettségét vizsgálta a harmadik negyedévben.
2024. November 25. 10:45, hétfő | PR
Innovációs index: mélyponton a magyar vállalati innováció
csak a nagyvállalatok stagnáltak, a mezőgazdasági cégek alig innoválnak
2024. November 22. 09:59, péntek | PR
Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára
még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni
2024. November 21. 10:04, csütörtök | PR
7 százalékos volt a gyerekinfláció
olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára