Hírek
2011. November 26. 14:49, szombat |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Cigányok ezrei indulnak ismét útnak Kanadába
Tíz éve Kanada egyszer már bevezette a vízumkényszert Magyarországgal szemben a cigány bevándorlók miatt. Mostanság ismét romák ezrei indulnak a tengerentúlra – írja a Somogyi Hírlap.
A cigány politikusok, szakemberek szerint a vízumkényszer 2008-as eltörlése óta ismét megerősödött a roma kivándorlás Kanadába. Egyesek több ezer migránsról beszélnek – egy kanadai újság szerint az elmúlt hónapokban naponta ötven magyar cigány érkezett az észak-amerikai országba –, akik ráadásul sokkal megfontoltabban indulnak útnak, nem égetnek fel minden hidat maguk mögött, készülve rá, esetleg vissza kell térniük Magyarországra. Viszont akárcsak a bő évtizeddel ezelőtti próbálkozók, a most útnak indulók többsége is rasszista üldöztetésre hivatkozva kér menedékjogot.
Somogyból is több tucatnyi család indult külföldre az elmúlt időszakban. Balogh Imre, a barcsi cigány kisebbségi önkormányzat vezetője szerint egy felmérésük alapján csak a kistérségből – Barcsról, illetve a Dráva menti falvakból, például Lakócsáról – ötven-hatvan családról tudnak, melyek felkerekedtek, vagy a família néhány tagja próbál szerencsét a határokon túlon.
Bár a dél-somogyi cigányok elmondása alapján úgy tűnhet, azért a romák legfőbb célpontjának számító Kanadában sem egyszerű érvényesülni. Egyáltalán nem mindegy például, hogy menekültjogot kér a próbálkozó vagy csak dolgozni akar. A menekültkérelmek jelentős részét ugyanis a kanadai hatóságok elutasítják, viszont a procedúra hosszadalmas, akár több évig is eltarthat: kanadai statisztikák szerint évente átlagosan 3000 kérelmet nyújtanak be magyar romák. Az eljárás alatt viszont az esetlegesen csalódott romák nem térhetnek haza, ottlétük idejére pedig havi ötszáz dollárt – jelenlegi árfolyamon nagyjából 110 ezer forint – kaphatnak. A romáknak a menekültjoghoz rendőrségi és orvosi jelentésekkel kell bizonyítaniuk, hogy Magyarországon személyükben érte támadás őket, s hogy hiába kerestek, nem kaptak munkát idehaza.
A munkavállalók esetében persze jobb a helyzet, ám csak olyanok reménykedhetnek normálisan fizető állásban, akik beszélnek angolul, ha nem is tökéletesen, igaz, erre a szintre viszonylag könnyű eljutni, ugyanis a szociális rendszerbe kerülés alapfeltétele, hogy az illető nyelviskolába járjon. A többiek számára marad a takarítás, a konyhai segédmunka és az építőipar. Ahol azonban egyes kint dolgozók szerint évente akár néhány millió forintnyi összeget is félre lehet tenni.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 28. 08:22, csütörtök | Belföld
Két magyar film is díjat nyert a szicíliai Cataniában
A Semmelweis és az Elfogy a levegő című magyar filmek is díjakat nyertek a szicíliai Cataniában megrendezett KinEst Fest fesztiválon - közölte az MTI-vel a Nemzeti Filmintézet (NFI) szerdán.
2024. November 28. 08:17, csütörtök | Belföld
Varga Mihály: a 2025-ös büdzsé egy új gazdaságpolitika költségvetése
A 2025-ös költségvetés egy új gazdaságpolitika költségvetése, amely a tartós konjunktúra alapjainak lefektetéséről szól - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter szerdán az Országgyűlésben.
2024. November 28. 08:11, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Donald Trump megnevezte különmegbízottját az ukrajnai háború békés rendezése érdekében
Az amerikai elnökválasztás óta – semmibe véve az emberek akaratát – folyamatosan születtek azok a döntések, melyeknek egyértelmű célja, hogy ellehetetlenítsék Donald Trump számára az ukrajnai béketeremtést -
2024. November 27. 08:13, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: magyar technológiával jöhet létre a keleti és a nyugati fizetési rendszerek harmonizációja
A kínai-európai együttműködés egész új dimenzióba kerülhetne a keleti és a nyugati fizetési rendszerek harmonizációjával, ami magyar közreműködéssel jöhet létre -