Hírek
2015. Augusztus 09. 05:00, vasárnap |
Külföld
Forrás: MTI
Bagettválságtól tartanak a franciák a pékek szabadságolása miatt

Bagettválság fenyeget Párizsban: miután eltörölték a pékek nyári szabadságolását korlátozó rendelkezéseket, a francia főváros lakossága most nehezen jut hozzá kedvenc bagettjéhez.
A gall életstílus egyik szimbóluma a szatyrokból kikandikáló friss bagett. Párizsban annyira a mindennapi élet része, hogy több mint kétszáz évre visszanyúló törvény írta elő a pékek szabadságának korlátozását és azt, hogy még nyári hónapokban is nyitva tartsanak. A bürokrácia csökkentését célzó reformok azonban szabad utat engedtek a pékek szabadságolásának, ami miatt veszélybe került a párizsiak napi péksüteményének beszerzése - számolt be róla a The Daily Telegraph című brit napilap.
A törvények szerint a francia pékségek felének júliusban és augusztusban is nyitva kellett tartania, és azok a sütödék, amelyek bezártak, a boltajtón kötelesek voltak feltüntetni, hol található a legközelebbi nyitva tartó pékség. Egy 2014 végén meghozott új rendelkezés következtében azonban idén fordul elő először a francia forradalom óta, hogy a párizsi pékségek dolgozói tömegesen vehetik ki szabadságukat a nyári időszakban.
Ennek az lett az eredménye, hogy mérgelődő vásárlók toporognak a bezárt pékségek körül és sokan a szupermarketekben kapható félkész bagettekre fanyalodnak, amelyet otthon lehet készre sütni.
"Lementem egy pár napja, hogy vegyek egy bagettet és a két legközelebbi pékség be volt zárva, amire még nem volt példa. Másnap egy nő megállított az utcán, és ő is egy nyitott pékség felől érdeklődött. De csak a 'rosszak' maradtak nyitva" - mesélte a The Local című helyi honlapnak egy vásárló, Lynn Segal.
Vannak, akik egészen odáig mennek, hogy Franciaországban az egész élet megbénul a nyári vakációk alatt. "Nemcsak kenyeret, sajtot, de autóalkatrészt sem lehet kapni" - panaszolta el a 33 éves Maxime Linke, aki tréfálkozva megjegyezte, hogy egykor már "kevesebbért is hullottak fejek".
Párizsban azért nem veszik félvállról a kenyérgondot: tavaly a városháza online kalauzt adott ki, amely tájékoztatást nyújtott a nyitva tartó pékségekről.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 12. 06:00, szerda | Külföld
Ursula von der Leyen: az illúziók korszaka véget ért, Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját védelméért
Az illúziók korszaka most véget ért, Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját védelméért: nem a távoli jövőben, hanem azonnal, nem fokozatosan, hanem a helyzet által megkövetelt merészséggel -
2025. Március 08. 08:17, szombat | Külföld
Donald Trump: az amerikai-ukrán tárgyalások a jövő hét elején folytatódnak Szaúd-Arábiában
Az amerikai-ukrán tárgyalások a jövő hét elején folytatódnak Szaúd-Arábiában - közölte Donald Trump amerikai elnök pénteken a Fehér Házban.
2025. Március 08. 08:12, szombat | Külföld
Donald Trump szankciókat fontolgat Oroszország ellen
Donald Trump amerikai elnök Oroszország elleni pénzügyi és kereskedelmi szankciókat helyezett kilátásba az orosz katonai előrenyomulás miatt Ukrajnában - derül ki az amerikai elnök Truth-on közzétett pénteki üzenetéből.
2025. Március 07. 07:11, péntek | Külföld
Európa önállósodásáról beszéltek az EU csúcson
Európának a védelmi befektetések fokozásával önállóbbá és felelősségteljesebbé kell válnia saját védelme terén