Városlista
2025. április 14, hétfő - Tibor

Hírek

2011. Október 03. 14:41, hétfő | Belföld
Forrás: OrientPress

A 'varázsgomba' pozitív személyiségváltozást okozhat?

Egy új kutatás - amely a tudósok szerint parázs vitákat fog kiváltani a tudományos világban és azon túl is.

Arra a következtetésre jutott, hogy az úgynevezett 'varázsgomba' nevű hallucinogén szer egyik összetevője tartós, pozitív személyiségváltozást idézhet elő. Az eredmények megkérdőjelezik azt az elméletet, amely szerint a személyiség pszichológiai szempontból az emberek legstabilabb jellemzője.

Szigorú, klinikailag ellenőrzött körülmények között végezték el a tudósok azokat a kísérleteket, amelyek során az alanyoknak a 'varázsgomba' nevű hallucinogén anyag egyik összetevőjét, a pszilocibint adták be. A kutatók ezután nem várt eredményeket tapasztaltak - írja a Journal of Psychopharmacology.

Az alanyok 60 százaléka esetében ugyanis a személyiség pozitív irányba változott a szer hatására: elméjük sokkal nyitottabb lett a világ dolgaira. Ami pedig igazán nagy meglepetést okozott, az az volt, hogy ez az állapot mindannyiuknál tartósnak bizonyult, és átlagosan egy évig fennállt.

A kutatás azért jelent nagy előrelépést, mert a szakemberek eddig úgy hitték, hogy a személyiség megváltoztathatatlan, és egyértelműen jellemez egy adott embert. A tudósok máris azon gondolkodnak, hogy a pszilocibint hogyan alkalmazhatnák terápiás célokra súlyosan beteg emberek esetében.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 13. 11:10, vasárnap | Belföld

NAV: közeleg a gépjárműadó befizetésének határideje

Közeleg az április 15-i határidő, az autósok több mint fele már befizette a gépjárműadót, a 3,3 millió érintett közül 1,7 millióan - közölte az MTI-vel vasárnap a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

2025. Április 13. 10:38, vasárnap | Belföld

Bemutatták a MOHU új fesztiválautomatáját a budapesti Vivicittá futóversenyen

A MOHU bemutatta a vállalat új fesztiválautomatáját a budapesti Telekom Vivicittá futóversenyen - közölte a cég kommunikációjáért felelős ügynökség szombaton az MTI-vel.

2025. Április 12. 07:42, szombat | Belföld

Orbán Viktor miniszterelnök Recep Tayyip Erdogan török elnökkel folytatott kétoldalú tárgyalást a törökországi Antalyában

Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken Recep Tayyip Erdogan török elnökkel folytatott kétoldalú tárgyalást a törökországi Antalyában - tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.

2025. Április 11. 07:50, péntek | Belföld

Orbán Viktor: akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből!

Akik a magyarok ellen dolgoznak Brüsszelben, tűnjenek a magyar közéletből! - írta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, Facebook-oldalán.